Tamura 820A0066-03
820A0066-03 picture photo
Mfg. Part Number
820A0066-03
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 22V 12W
Datasheet Download
820A0066-03.pdf
Availability of 820A0066-03
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
820A0066-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of 820A0066-03
Internal Part NumberEIS-820A0066-03
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series820A
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class I)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output22VAC
Current - Output (Max)550mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorScrew Terminal
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 5-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)820A0066-03
Related Links820A0, 820A0066-03 Datasheet, Tamura Distributor
820A0066-03 Details Description
Related parts for 820A0066-03
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight, Camera Flash 16-QFN/MLP (3x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 354MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC TRANSLATIN TXRXG 3ST 6XSON datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 200V TO-93 datasheet.pdf
IC CLK SYNTH LV PECL 28-PLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 410MW SOD123 datasheet.pdf