Vicor Corporation MI-25K-IW-F1
MI-25K-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25K-IW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 100W
Datasheet Download
MI-25K-IW-F1.pdf
Availability of MI-25K-IW-F1
QUANTITY
MI-25K-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25K-IW-F1
Internal Part NumberEIS-MI-25K-IW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25K-IW-F1
Related LinksMI-25K, MI-25K-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25K-IW-F1 Details Description
Related parts for MI-25K-IW-F1
IC SER CNFIG PROM 128K 3.3V 8DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 3.3V LP 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
KIT MOUNTING HARDWARE 12SIP DX datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
UM RAMP TRIM ALUM COVER-96 IN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf