Bourns Inc. 8250-151K-RC
8250-151K-RC picture photo
Mfg. Part Number
8250-151K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 294MA 2.79 OHM
Datasheet Download
8250-151K-RC.pdf
Availability of 8250-151K-RC
QUANTITY
8250-151K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 8250-151K-RC
Internal Part NumberEIS-8250-151K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series8250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating294mA
Current - Saturation90mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.79 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant10.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8250-151K-RC
Related Links8250-1, 8250-151K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
8250-151K-RC Details Description
Related parts for 8250-151K-RC
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24DIP datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 300V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf