Ohmite 825F25RE
825F25RE picture photo
Mfg. Part Number
825F25RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 25W
Datasheet Download
825F25RE.pdf
Availability of 825F25RE
QUANTITY
825F25RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 825F25RE
Internal Part NumberEIS-825F25RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height0.593" (15.07mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825F25RE
Related Links825F, 825F25RE Datasheet, Ohmite Distributor
825F25RE Details Description
Related parts for 825F25RE
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 70A 300VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PCIE 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf