Ohmite 825F5R0E
825F5R0E picture photo
Mfg. Part Number
825F5R0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 25W
Datasheet Download
825F5R0E.pdf
Availability of 825F5R0E
QUANTITY
825F5R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of 825F5R0E
Internal Part NumberEIS-825F5R0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height0.593" (15.07mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825F5R0E
Related Links825F, 825F5R0E Datasheet, Ohmite Distributor
825F5R0E Details Description
Related parts for 825F5R0E
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL PA 71MICROST JR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 950MA 150 MOHM datasheet.pdf
CBL 28POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 5.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf