NorComp 195-044-113L551
195-044-113L551 picture photo
Mfg. Part Number
195-044-113L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-044-113L551.pdf
Availability of 195-044-113L551
QUANTITY
195-044-113L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-044-113L551
Internal Part NumberEIS-195-044-113L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-044-113Lxx1.pdf195-044-113Lxx1.stp195-044-113Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-044-113L551
Related Links195-044, 195-044-113L551 Datasheet, NorComp Distributor
195-044-113L551 Details Description
Related parts for 195-044-113L551
IDC CABLE - MKS40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.6V SOT89-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 16A datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET POWERSO-10RF datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf