Vishay/BCcomponents SFR16S0005603FR500
SFR16S0005603FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005603FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005603FR500.pdf
Availability of SFR16S0005603FR500
QUANTITY
SFR16S0005603FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005603FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005603FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005603FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005603FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005603FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005603FR500
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK TO220 HOR MNT W/TAB.75" datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL40H/AE40G/HPL40H datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523F datasheet.pdf
IC QUICKSWITCH DUAL BUS 48-QVSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 3A W/BLEEDER datasheet.pdf