TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0111-14-6
82A0111-14-6 picture photo
Mfg. Part Number
82A0111-14-6
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 2000'
Datasheet Download
82A0111-14-6.pdf
Availability of 82A0111-14-6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
82A0111-14-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 82A0111-14-6
Internal Part NumberEIS-82A0111-14-6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand665/42
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.006" (0.15mm)
Length2000' (609.76m)
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorBlue
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)82A0111-14-6
Related Links82A011, 82A0111-14-6 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
82A0111-14-6 Details Description
Related parts for 82A0111-14-6
Crystal 25.1750MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT PAR 105MSPS 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SCREW datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 25W datasheet.pdf