Crouzet 831064C1.0
831064C1.0 picture photo
Mfg. Part Number
831064C1.0
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
BISTABLE FORM C SCREW TERMINAL
Datasheet Download
831064C1.0.pdf
Availability of 831064C1.0
QUANTITY
831064C1.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 831064C1.0
Internal Part NumberEIS-831064C1.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSnap Action Switches Technology Specification
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
Series83106
PackagingBulk
CircuitSPDT-DB
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque46gf
Release Force-
Pretravel-
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position-
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)831064C1.0
Related Links83106, 831064C1.0 Datasheet, Crouzet Distributor
831064C1.0 Details Description
Related parts for 831064C1.0
FIXED IND 1UH 2A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8UH 2.68A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 2400V 1470A K-PUK datasheet.pdf
HWTM 208-480VAC 3PH-THRM MTR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V7 CBL ASSY datasheet.pdf
ALUMINUM BODY PADLOCK 1.00 SHA datasheet.pdf
CONN FFC TOP 30POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf