ITT Cannon, LLC KJB7T11F35PNL
KJB7T11F35PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T11F35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 13POS
Datasheet Download
KJB7T11F35PNL.pdf
Availability of KJB7T11F35PNL
QUANTITY
KJB7T11F35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T11F35PNL
Internal Part NumberEIS-KJB7T11F35PNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T11F35PNL
Related LinksKJB7T1, KJB7T11F35PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T11F35PNL Details Description
Related parts for KJB7T11F35PNL
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE .5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONN JACK STEREO 4POS 3.5MM SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 10OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf