| Internal Part Number | EIS-8312AYILFT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 | |
| PCN Other | Multiple Changes 17/Feb/2014 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:12 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Input | LVCMOS, LVTTL | |
| Output | LVCMOS, LVTTL | |
| Frequency - Max | 250MHz | |
| Voltage - Supply | 1.6 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 32-LQFP | |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 8312AYILFT | |
| Related Links | 8312A, 8312AYILFT Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |