Tamura 835AS15080
835AS15080 picture photo
Mfg. Part Number
835AS15080
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W
Datasheet Download
835AS15080.pdf
Availability of 835AS15080
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
835AS15080 Order Process
Ship out your order
Specifications of 835AS15080
Internal Part NumberEIS-835AS15080
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series835AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension4.10" L x 2.44" W x 2.44" H (103.0mm x 62.0mm x 62.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)835AS15080
Related Links835AS, 835AS15080 Datasheet, Tamura Distributor
835AS15080 Details Description
Related parts for 835AS15080
CAP THIN FILM 0.8PF 100V 0603 datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OPT ENCODER 32 POS 6 CBL & CONN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 100POS .050 SMD datasheet.pdf
0.38" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf