| Internal Part Number | EIS-840004AG-01LFT | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | TSSOP/VFQFPN Assembly Site/Part Marking Chg 13/Nov/2015 | |
| PCN Packaging | Non-Dry Pack Package 01/Apr/2013 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | FemtoClock® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Frequency Synthesizer | |
| PLL | Yes with Bypass | |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal | |
| Output | LVCMOS, LVTTL | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 2:4 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 175MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 840004AG-01LFT | |
| Related Links | 840004A, 840004AG-01LFT Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |