| Internal Part Number | EIS-84214M02CNNS0.3 | |
| Other Related Documents | Declaration of Conformity | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Thumbwheel Switches | |
| Series | 84214 | |
| Packaging | Bulk | |
| Output Code | BCD | |
| Read Out | 0 ~ 3 | |
| Number of Sections | 1 | |
| Display Characters - Height | 0.160" (4.06mm) | |
| Actuator Type | Rocker | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.1A @ 250VAC/50VDC | |
| Contact Material | Copper | |
| Contact Finish | Gold | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Card Edge/Solder Pad | |
| End Caps | Sold Separately | |
| Section Width | 0.300" (7.62mm) | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Features | - | |
| Depth Behind Flange | 32.00mm | |
| Housing Material | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |