FFF 84501-001LF
84501-001LF picture photo
Mfg. Part Number
84501-001LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD
Datasheet Download
84501-001LF.pdf
Availability of 84501-001LF
QUANTITY
84501-001LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 84501-001LF
Internal Part NumberEIS-84501-001LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEG-Array® Mezzanine Connectors
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
MEG-Array® Connector
PCN Design/SpecificationColor 29/Mar/2012
Plating 07/Jan/2012
PCN OtherMeg-Array Location 07/Aug/2014
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMEG-Array®, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeArray, Female Sockets
Number of Positions300
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows10
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights4mm, 10mm
Height Above Board0.132" (3.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)84501-001LF
Related Links84501, 84501-001LF Datasheet, FFF Distributor
84501-001LF Details Description
Related parts for 84501-001LF
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
REPLACE BLADE SINGLE PAIR PUNCHD datasheet.pdf
381 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
Cyclone FPGA Family Data Sheet IC datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 330KHZ BAND RADIA datasheet.pdf