FFF 84517-101LF
84517-101LF picture photo
Mfg. Part Number
84517-101LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD
Datasheet Download
84517-101LF.pdf
Availability of 84517-101LF
QUANTITY
84517-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 84517-101LF
Internal Part NumberEIS-84517-101LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEG-Array® Mezzanine Connectors
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
MEG-Array® Connector
PCN Design/SpecificationColor 29/Mar/2012
Plating 07/Jan/2012
PCN OtherMeg-Array Location 07/Aug/2014
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMEG-Array®, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeArray, Female Sockets
Number of Positions200
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows10
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights4mm, 10mm
Height Above Board0.132" (3.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)84517-101LF
Related Links84517, 84517-101LF Datasheet, FFF Distributor
84517-101LF Details Description
Related parts for 84517-101LF
TERMINAL BLOCK 5POS 5MM GRN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.1A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 240MA 3.08 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 0.2NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
15000UF 16V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf