Ohmite 850F3K0E
850F3K0E picture photo
Mfg. Part Number
850F3K0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 50W
Datasheet Download
850F3K0E.pdf
Availability of 850F3K0E
QUANTITY
850F3K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of 850F3K0E
Internal Part NumberEIS-850F3K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height0.656" (16.67mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)850F3K0E
Related Links850F, 850F3K0E Datasheet, Ohmite Distributor
850F3K0E Details Description
Related parts for 850F3K0E
IDC CABLE-APK64A/ AE64G / APK64A datasheet.pdf
FUSE BLOCK BOLT DOWN 125V CHASS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 15POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC CONFIG BEAMFORMER 32-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC SLIC PROG 1CH 38QFN datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 22-26AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 9.8NH 1.4A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf