Souriau Connection Technology 85100A1210P50
85100A1210P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100A1210P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100A1210P50.pdf
Availability of 85100A1210P50
QUANTITY
85100A1210P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100A1210P50
Internal Part NumberEIS-85100A1210P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100A1210P50
Related Links85100A, 85100A1210P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100A1210P50 Details Description
Related parts for 85100A1210P50
JUMPER-H9991TR/1852OR/H9991TR 4" datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 300W TO247 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 2POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL RECTANGULAR 96"X72" TRIM datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf