Souriau Connection Technology 85100A2221P50
85100A2221P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100A2221P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100A2221P50.pdf
Availability of 85100A2221P50
QUANTITY
85100A2221P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100A2221P50
Internal Part NumberEIS-85100A2221P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100A2221P50
Related Links85100A, 85100A2221P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100A2221P50 Details Description
Related parts for 85100A2221P50
CAP ALUM 3500UF 300V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 176TQFP datasheet.pdf
IC RCVR SRL/PAR PROG 27BIT 64QFN datasheet.pdf
PROBE PASS DIFFERENTL 50MHZ datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10% 25V SMD datasheet.pdf