Souriau Connection Technology 85100AC1811S50
85100AC1811S50 picture photo
Mfg. Part Number
85100AC1811S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85100AC1811S50.pdf
Availability of 85100AC1811S50
QUANTITY
85100AC1811S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100AC1811S50
Internal Part NumberEIS-85100AC1811S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100AC1811S50
Related Links85100AC, 85100AC1811S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100AC1811S50 Details Description
Related parts for 85100AC1811S50
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
VALVE PUSH BUTTON datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 8A 80VDC LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-SUB NMB datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 16V 8X16 85C AXI datasheet.pdf
LED DRIVER PS 100W datasheet.pdf