Souriau Connection Technology 85100JC1811S50
85100JC1811S50 picture photo
Mfg. Part Number
85100JC1811S50
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85100JC1811S50.pdf
Availability of 85100JC1811S50
QUANTITY
85100JC1811S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100JC1811S50
Internal Part NumberEIS-85100JC1811S50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100JC1811S50
Related Links85100JC, 85100JC1811S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100JC1811S50 Details Description
Related parts for 85100JC1811S50
IC REG LDO 5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
EX3 DEBURRING WHEEL 6" 8A MED datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS/VOLT OUT 85-250V datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100" DBL SMD datasheet.pdf