Cypress Semiconductor CY7C1312SV18-250BZC
CY7C1312SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1312SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1312SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1312SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312SV18-250BZC
Related LinksCY7C1312S, CY7C1312SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1312SV18-250BZC
DKIS 4 W/YLW COVER PA BG datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf