Souriau Connection Technology 85101A1098S50
85101A1098S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101A1098S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101A1098S50.pdf
Availability of 85101A1098S50
QUANTITY
85101A1098S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101A1098S50
Internal Part NumberEIS-85101A1098S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101A1098S50
Related Links85101A, 85101A1098S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101A1098S50 Details Description
Related parts for 85101A1098S50
FIXED IND 1.8UH 40MA 950 MOHM datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK 3PIN CONN datasheet.pdf
ANTENNA 500MM FOR D5C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI BLU 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HD-I 5EMPO110F155SCROLL BCH/LM datasheet.pdf
100V PNP LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN D-PAK IC datasheet.pdf