Vishay/Dale RNC50H1430FSBSL
RNC50H1430FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1430FSBSL
Brief Description
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1430FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1430FSBSL
QUANTITY
RNC50H1430FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1430FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1430FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1430FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1430FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1430FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1430FSBSL
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 160POS .050" SMD datasheet.pdf