ITT Cannon, LLC MKJ3C7W7-10CN
MKJ3C7W7-10CN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3C7W7-10CN
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3C7W7-10CN.pdf
Availability of MKJ3C7W7-10CN
QUANTITY
MKJ3C7W7-10CN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3C7W7-10CN
Internal Part NumberEIS-MKJ3C7W7-10CN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert7-10
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3C7W7-10CN
Related LinksMKJ3C7, MKJ3C7W7-10CN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3C7W7-10CN Details Description
Related parts for MKJ3C7W7-10CN
CONN RCPT CPC 19POS FREE SLDTAIL datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE WIRE 7A datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 5A TO252-3 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 28POS datasheet.pdf