Souriau Connection Technology 85101A1098S50
85101A1098S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101A1098S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101A1098S50.pdf
Availability of 85101A1098S50
QUANTITY
85101A1098S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101A1098S50
Internal Part NumberEIS-85101A1098S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101A1098S50
Related Links85101A, 85101A1098S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101A1098S50 Details Description
Related parts for 85101A1098S50
LCD GRAPHIC MOD COLOR 240X320 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO220-3L datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 550MA 300 MOHM datasheet.pdf