Souriau Connection Technology 85101JC1210S50
85101JC1210S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101JC1210S50
Brief Description
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
85101JC1210S50.pdf
Availability of 85101JC1210S50
QUANTITY
85101JC1210S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101JC1210S50
Internal Part NumberEIS-85101JC1210S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101JC1210S50
Related Links85101JC, 85101JC1210S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101JC1210S50 Details Description
Related parts for 85101JC1210S50
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO204AC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 16W NI780-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HORIZ,RETRO WITH MSR ,NPN, 2M datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 7-5/8" 120 T-C datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf