Souriau Connection Technology 85101JC1412P50
85101JC1412P50 picture photo
Mfg. Part Number
85101JC1412P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
85101JC1412P50.pdf
Availability of 85101JC1412P50
QUANTITY
85101JC1412P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101JC1412P50
Internal Part NumberEIS-85101JC1412P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101JC1412P50
Related Links85101JC, 85101JC1412P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101JC1412P50 Details Description
Related parts for 85101JC1412P50
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 160W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVDS SMD datasheet.pdf