Souriau Connection Technology 85101JC1418S50
85101JC1418S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101JC1418S50
Brief Description
CONN RCPT 18POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
85101JC1418S50.pdf
Availability of 85101JC1418S50
QUANTITY
85101JC1418S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101JC1418S50
Internal Part NumberEIS-85101JC1418S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101JC1418S50
Related Links85101JC, 85101JC1418S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101JC1418S50 Details Description
Related parts for 85101JC1418S50
RES SMD 36 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 250A 600V datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 80A datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf