Souriau Connection Technology 85101P107S50
85101P107S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101P107S50
Brief Description
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101P107S50.pdf
Availability of 85101P107S50
QUANTITY
85101P107S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101P107S50
Internal Part NumberEIS-85101P107S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101P107S50
Related Links85101P, 85101P107S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101P107S50 Details Description
Related parts for 85101P107S50
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 256X9 64-TQFP datasheet.pdf
EMOW SILSD MON DC PSA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf