Souriau Connection Technology 85101RT2041S50
85101RT2041S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101RT2041S50
Brief Description
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101RT2041S50.pdf
Availability of 85101RT2041S50
QUANTITY
85101RT2041S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101RT2041S50
Internal Part NumberEIS-85101RT2041S50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101RT2041S50
Related Links85101RT, 85101RT2041S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101RT2041S50 Details Description
Related parts for 85101RT2041S50
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN BATTERY 3 POS RIGHT ANGLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 9.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 1.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf