Souriau Connection Technology 85106E1098P50
85106E1098P50 picture photo
Mfg. Part Number
85106E1098P50
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106E1098P50.pdf
Availability of 85106E1098P50
QUANTITY
85106E1098P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106E1098P50
Internal Part NumberEIS-85106E1098P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106E1098P50
Related Links85106E, 85106E1098P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106E1098P50 Details Description
Related parts for 85106E1098P50
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
60758A110 FEED FINGER datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf