Souriau Connection Technology 85106JC107P5044
85106JC107P5044 picture photo
Mfg. Part Number
85106JC107P5044
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106JC107P5044.pdf
Availability of 85106JC107P5044
QUANTITY
85106JC107P5044 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106JC107P5044
Internal Part NumberEIS-85106JC107P5044
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-7
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106JC107P5044
Related Links85106JC, 85106JC107P5044 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106JC107P5044 Details Description
Related parts for 85106JC107P5044
CAP ALUM 1700UF 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 11PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 40CKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 8A 5V datasheet.pdf