Souriau Connection Technology 85106JC82S50
85106JC82S50 picture photo
Mfg. Part Number
85106JC82S50
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85106JC82S50.pdf
Availability of 85106JC82S50
QUANTITY
85106JC82S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106JC82S50
Internal Part NumberEIS-85106JC82S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert8-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106JC82S50
Related Links85106J, 85106JC82S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106JC82S50 Details Description
Related parts for 85106JC82S50
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SAW RESONATOR 916.50MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164 /15 K/J55 5% datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 40POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf