Souriau Connection Technology 85106R1214P50
85106R1214P50 picture photo
Mfg. Part Number
85106R1214P50
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106R1214P50.pdf
Availability of 85106R1214P50
QUANTITY
85106R1214P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106R1214P50
Internal Part NumberEIS-85106R1214P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106R1214P50
Related Links85106R, 85106R1214P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106R1214P50 Details Description
Related parts for 85106R1214P50
MOSFET N-CH 50V 9A SOT426 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
2X9P MQS BU-GEH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 4A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 7.8NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf