Souriau Connection Technology 85107A123SY50
85107A123SY50 picture photo
Mfg. Part Number
85107A123SY50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A123SY50.pdf
Availability of 85107A123SY50
QUANTITY
85107A123SY50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A123SY50
Internal Part NumberEIS-85107A123SY50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A123SY50
Related Links85107A, 85107A123SY50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A123SY50 Details Description
Related parts for 85107A123SY50
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 41.3 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 70POS .050 SMD datasheet.pdf
OPROBE X10 100MHZ W/RO HIPRO 1.2 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63V AXIAL datasheet.pdf