TDK Corporation C1220X7R1C224K
C1220X7R1C224K picture photo
Mfg. Part Number
C1220X7R1C224K
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508
Datasheet Download
C1220X7R1C224K.pdf
Availability of C1220X7R1C224K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1220X7R1C224K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1220X7R1C224K
Internal Part NumberEIS-C1220X7R1C224K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1220X7R1C224K
Related LinksC1220X7, C1220X7R1C224K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1220X7R1C224K Details Description
Related parts for C1220X7R1C224K
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-610-10CS2962 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 10A PLUG IN datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 12POS 20" CBL datasheet.pdf