Souriau Connection Technology 85107A1626S50
85107A1626S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107A1626S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A1626S50.pdf
Availability of 85107A1626S50
QUANTITY
85107A1626S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A1626S50
Internal Part NumberEIS-85107A1626S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A1626S50
Related Links85107A, 85107A1626S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A1626S50 Details Description
Related parts for 85107A1626S50
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LV OCTAL FET BUS SW 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
XBEE SMART ENERGY RANGE EXT EU datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.5" X .375" datasheet.pdf