Souriau Connection Technology 85107AC1412P50
85107AC1412P50 picture photo
Mfg. Part Number
85107AC1412P50
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
85107AC1412P50.pdf
Availability of 85107AC1412P50
QUANTITY
85107AC1412P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107AC1412P50
Internal Part NumberEIS-85107AC1412P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107AC1412P50
Related Links85107AC, 85107AC1412P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107AC1412P50 Details Description
Related parts for 85107AC1412P50
IDC CABLE - HSC14H/AE14M/HPK14H datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 200A SD2 datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS .050" STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf