Souriau Connection Technology 85107E107P50
85107E107P50 picture photo
Mfg. Part Number
85107E107P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
85107E107P50.pdf
Availability of 85107E107P50
QUANTITY
85107E107P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107E107P50
Internal Part NumberEIS-85107E107P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107E107P50
Related Links85107E, 85107E107P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107E107P50 Details Description
Related parts for 85107E107P50
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf