EPCOS (TDK) B41890A6827M
B41890A6827M picture photo
Mfg. Part Number
B41890A6827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41890A6827M.pdf
Availability of B41890A6827M
QUANTITY
B41890A6827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41890A6827M
Internal Part NumberEIS-B41890A6827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41890
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.16A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41890A6827M
Related LinksB41890, B41890A6827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41890A6827M Details Description
Related parts for B41890A6827M
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf