Souriau Connection Technology 85107E2016P50
85107E2016P50 picture photo
Mfg. Part Number
85107E2016P50
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
85107E2016P50.pdf
Availability of 85107E2016P50
QUANTITY
85107E2016P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107E2016P50
Internal Part NumberEIS-85107E2016P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107E2016P50
Related Links85107E, 85107E2016P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107E2016P50 Details Description
Related parts for 85107E2016P50
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
MINI CARD EDGE 0.2" - 2PIN 1ROW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 49A 8ULTRASO datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf