Souriau Connection Technology 85107E82S50
85107E82S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107E82S50
Brief Description
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107E82S50.pdf
Availability of 85107E82S50
QUANTITY
85107E82S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107E82S50
Internal Part NumberEIS-85107E82S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert8-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107E82S50
Related Links85107, 85107E82S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107E82S50 Details Description
Related parts for 85107E82S50
IC DAC SERIAL +5V 16BIT 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1MM DL AU R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 92A AC/DC datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 50A GBPC-W datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 50A 2"DIN BROWN SEAL datasheet.pdf