Souriau Connection Technology 85107RT2461S50
85107RT2461S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107RT2461S50
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107RT2461S50.pdf
Availability of 85107RT2461S50
QUANTITY
85107RT2461S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107RT2461S50
Internal Part NumberEIS-85107RT2461S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesRemovable Backshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107RT2461S50
Related Links85107RT, 85107RT2461S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107RT2461S50 Details Description
Related parts for 85107RT2461S50
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIE SET FOR 10-16AWG WIRE datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
BVL 7.62HP/06/270FI 3.5SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf