Rohm Semiconductor MCR10EZHF5231
MCR10EZHF5231 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5231
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5231.pdf
Availability of MCR10EZHF5231
QUANTITY
MCR10EZHF5231 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5231
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5231
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5231
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5231 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5231 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5231
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf