Souriau Connection Technology 85108EC128S50
85108EC128S50 picture photo
Mfg. Part Number
85108EC128S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS R/A W/SCKT
Datasheet Download
85108EC128S50.pdf
Availability of 85108EC128S50
QUANTITY
85108EC128S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85108EC128S50
Internal Part NumberEIS-85108EC128S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85108EC128S50
Related Links85108E, 85108EC128S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85108EC128S50 Details Description
Related parts for 85108EC128S50
CAP CER 10UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
M6/M8 RED LENSE datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf