Souriau Connection Technology 85136G1210S50
85136G1210S50 picture photo
Mfg. Part Number
85136G1210S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85136G1210S50.pdf
Availability of 85136G1210S50
QUANTITY
85136G1210S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85136G1210S50
Internal Part NumberEIS-85136G1210S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesRemovable Backshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85136G1210S50
Related Links85136G, 85136G1210S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85136G1210S50 Details Description
Related parts for 85136G1210S50
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 20A PCB datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 4POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf