| Internal Part Number | EIS-8636AB6X718 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 8000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC), 4A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Plunger for Cap | |
| Color - Actuator/Cap | Silver | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.50mm Dia | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 8636AB6X718 | |
| Related Links | 8636A, 8636AB6X718 Datasheet, Apem Inc. Distributor | |