Bourns Inc. 86C2D-E24-A15/R71L
86C2D-E24-A15/R71L picture photo
Mfg. Part Number
86C2D-E24-A15/R71L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
86C2D-E24-A15/R71L.pdf
Availability of 86C2D-E24-A15/R71L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
86C2D-E24-A15/R71L Order Process
Ship out your order
Specifications of 86C2D-E24-A15/R71L
Internal Part NumberEIS-86C2D-E24-A15/R71L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package17
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series86
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchRotary, DPDT
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Hook
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)86C2D-E24-A15/R71L
Related Links86C2D-E24, 86C2D-E24-A15/R71L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
86C2D-E24-A15/R71L Details Description
Related parts for 86C2D-E24-A15/R71L
CABLE FLAT FLEX 15POS 1MM 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPEA 39POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf