FFF 87185-420HLF
87185-420HLF picture photo
Mfg. Part Number
87185-420HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
87185-420HLF.pdf
Availability of 87185-420HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
87185-420HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 87185-420HLF
Internal Part NumberEIS-87185-420HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length1.043" (26.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)87185-420HLF
Related Links87185-, 87185-420HLF Datasheet, FFF Distributor
87185-420HLF Details Description
Related parts for 87185-420HLF
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SH10,95,06,L,EP,W4.5 datasheet.pdf
PF SIGNAL 5R HDR METRAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SLE CON PIN 5A LOOSE 25/BAG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 30AWG BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf